13 sierpnia 2016

Zabytkowa Ustka

Ustka to miasto, które swą historią sięga kilkunastu wieków wstecz. Nic więc dziwnego, że odznacza się ona wyraźnie na polskiej mapie zabytków. Każdy zatem miłośnik kultury polskiej i jej historii powinien tutaj zawitać chociażby raz, aby odbyć tę niesamowitą podróż w czasie. Ustka (link do facebooka) jest co prawda również, a właściwie przede wszystkim nadmorską miejscowością turystyczną, która przyjezdnych przyciąga głównie piaszczystą plażą. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to jej jedyna atrakcja.

Największym obiektem zabytkowym tego pięknego miasta jest kompleks Starego Miasta. Tutejsze niewielkie budynki i układ uliczek to pozostałość po wczesnośredniowiecznej osadzie, która trudniła się głównie rybołówstwem. Obiekty te są pod ochroną konserwatorską dopiero od roku 2005, co ma na celu uchronienie ich przed zębem historii. Tutejszy port natomiast powstał już w czternastym wieku i mimo, że był on na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywany, to jednak do dnia dzisiejszego możemy tam poczuć ducha historii. Niewątpliwie obiektem historycznym o dużych walorach estetycznych jest również o wiele młodszy, pochodzący z dziewiętnastego wieku Kościół Najświętszego Zbawiciela, który co prawda został wybudowany jeszcze poza granicami wsi Ustka, dzisiaj natomiast leży w samym centrum miasta. Daje nam to obraz, jak szybko rozwijającym się i rozrastającym miastem stała się Ustka. Niewątpliwie obiektem zabytkowym wartym zobaczenia i jednocześnie symbolem miasta nadmorskiego jest tutejsza latarnia. Jest to pochodząca z dziewiętnastego wieku budowla utworzona czerwonej cegły. Służy ona oczywiście głównie celom praktycznym – do dnia dzisiejszego bowiem wysyła białe światło naprowadzające zbłąkane statki z odległości ponad trzydziestu kilometrów. Jest jednak również w sezonie udostępniana turystom do zwiedzania.

Ze względu na mnogość zabytków i miejsc godnych poznania, warto się w Ustce zatrzymać na dłużej. Kilkudniowa wycieczka z pewnością pozwoli odpocząć i jednocześnie aktywnie spędzić czas poznając tutejszą historię. Baza noclegowa Ustki (link do meteora) natomiast jest na tyle bogata, że będzie w stanie każdemu przybywającemu tutaj turyście zapewnić noclegi. Ustka jest bowiem miejscowością, która o turystę zabiega, dba i zapewni mu wszystko co do wypoczynku jest potrzebne. Poza bazą gastronomiczną z pewnością nie zabraknie tutaj również zaplecza gastronomicznego i sanitarnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>