18 listopada 2016

Wśród roztoczańskiej przyrody

Roztocze to pas wzgórz, które rozciągają się od Kraśnika aż do Lwowa. Część zachodnia wzgórz to przede wszystkim lessy i wąwozy, część środkową stanowią głównie skały wapienne oraz wydmy z polodowcowych piasków, zaś południowa to młode, trzeciorzędowe skały. Środkowe Roztocze to przede wszystkim płaskie wierzchowiny, które porastają lasy grabowo-bukowe, zaś na stromych zboczach rosną lasy bukowo-jodłowe oraz bory jodłowe, rzadkie w Polsce. Co ciekawe, drzewa są na tych terenach w doskonałej kondycji, jodły mają wysokość nawet 50 m, a buki 40. Od kilkudziesięciu lat funkcjonuje tu Roztoczański Park Narodowy, a oprócz niego utworzono wiele parków krajobrazowych i rezerwatów. Chroni się tu aż 45 gatunków roślin, wiele z nich jest bardzo unikalnych. Roztocze jest domem dla wielu zwierząt. Samych gatunków chrząszczy żyje tu około 2 tysięcy, a oprócz nich można spotkać także różne płazy, gady, ptaki. Na tereny te przywrócono bobry, pojawiają się także wilki i rysie. Symbolem parku jest zaś konik polski, który odtworzony został z potomków tarpana, żyjącego tu jeszcze na początku dziewiętnastego wieku.

Roztocze to także liczne progi skalne na strumieniach i rzeczkach. Turystów zachwycają „szumy”, czyli wodospady, które powstają na krawędzi dwóch płyt geologicznych, które rozdzielają Kotlinę Sandomierską i Roztocze. Na Roztoczu powstało aż pięć parków krajobrazowych: Szczebrzeszyński, Południoworoztoczański, Puszczy Solskiej, Krasnobrodzki i Lasy Janowskie. Pierwszy stanowi największą w Polsce sieć wąwozów. Drugi chroni przede wszystkim lasy mieszane, rośliny górskie oraz liczne zabytki. Z kolei Puszcza Solska to piękne przełomy rzeczne i wspominane już wcześniej „szumy”. Natomiast Krasnobrodzki Park Krajobrazowy to m.in. liczne uskoki skalne. Lasy Janowskie słyną zaś z torfowisk i borów sosnowych. Oprócz tego utworzono bardzo wiele rezerwatów, m.in. Bukowa Góra, Hubale, Debry, Kacze Błota, Las Lipowy w Uroczysku Bukowiec, Machnowska Góra, Święty Roch, Skrzypny Ostrów, Źródła Tanwi, Łabunie i inne.

Warto zobaczyć przynajmniej kilka z nich, ale oznacza to konieczność pozostania na Roztoczu przez przynajmniej tydzień. Na szczęście umożliwia to świetna baza noclegowa (). Warto już teraz wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Roztocze”, a na pewno znajdzie się odpowiedni dla siebie nocleg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>