21 marca 2017

Wisła pełna niespodzianek do odkrycia

Wisła jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych Beskidu (zobacz: http://zszef2015.pl/beskidy). Znajduje się ona na terenach Parku Krajobrazowego, w województwie śląskim (informacje: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/slaskie-wojewodztwo;3983999.html). Tu duże znaczenie odgrywa krajobraz, zdeterminowany przez okoliczne szczyty i lasy, a także sport. To za sprawą znanego nam wszystkim Adama Małysza Wisła zyskała tak duże znaczenie turystyczne.

Baza noclegowa jest niezwykle rozwinięta, co zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy odbywają się Mistrzostwa Skoków Narciarskich, odgrywa duże znaczenie. Jednak ilość miejsc to nie wszystko, bowiem noclegi zapewniają także komfort i wygodę przemieszczania się po całym kurorcie (kwatery: ).

Wisła jest miastem, które warto odwiedzić o każdej porze roku, choć należy wiedzieć, że poza sezonem skoków, jest tu znacznie „luźniej”. Nie oznacza to, że brakuje atrakcji, wręcz przeciwnie, miasto posiada ciekawą architekturę i liczne rozrywki. Wśród miejsc, polecanych do zobaczenia wymienić należy:

· Kompleks Skoczni Narciarskich im. Adama Małysza – znajduje się on przy ulicy Malinka i jest nowoczesnym obiektem. Skocznia stanęła w miejscu wcześniejszego obiektu o takim samym przeznaczeniu, a pierwsze skoki odbyły się podczas letnich mistrzostw Polski, w 2008 roku,
· Zbudowana w roku 1794 karczma – dziś funkcjonuje jako muzeum, w którym można znaleźć wystawy związane z kulturą i tradycją beskidzkich górali. W tym samym budynku znajduje się oddział malarstwa wybitnych artystów, takich jak Czesław Kuryatto czy Ludwig Konarzewski oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego,
· Myśliwski Zameczek, zbudowany w 1897 – dom Habsburgów znajduje się w centrum Wisły, choć wcześniej znajdował się po Baranią Górą,
· Wybudowany w 1930 Zamek Prezydenta.

Jako że człowiek nie samymi zabytkami żyje, przyda nam się nieco rozrywki. Przednią zabawę można znaleźć oczywiście zimą, o czym każdy z nas wie. Narciarstwo, skoki, kuligi to tylko początek. Cieplejsze miesiące to jednak czas spędzony w nieco innym charakterze. Tu warto wybrać się na Rynek Główny i deptak, na końcu którego, znajduje się przepiękny Park Miejski. Zielonych terenów pilnuje Pomnik Misia, który wskazuje drogę do Bulwaru Księżycowego. Idąc wzdłuż rzeki możemy napawać się urokiem tego miejsca. Nie można odmówić sobie wizyty na targowisku. Znajduje się ono nieopodal deptaka, a nas zachwyca ogromnym wyborem tradycyjnych beskidzkich bibelotów i specyficznym klimatem.

6 thoughts on “Wisła pełna niespodzianek do odkrycia”

  1. Filomena

    Wisła to świetna miejscowość dla fanów aktywnego spędzania czasu – tu nikt się nie znudzi. Tylko w sezonie noclegi drogie, ale to jak wszędzie:)

  2. Bożenaa

    Filomena – drogie noclegi, ale w każdej miejscowości turystycznej jest tak samo. A Wisła naprawdę ma fajną atmosferę.

  3. Johny

    Ja w Wiśle byłem jedynie zimą i jak pisze Filomena – noclegi nie za tanie, chociaż tak naprawdę, jak się chce, to się znajdzie coś w dobrej cenie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>