28 września 2016

Wielka Czantoria – Ustroń

Ustroń to miasto będące znanym ośrodkiem wczasowym i wypoczynkowym, położonym na Śląsku Cieszyńskim. Jego malownicze położenie, nad Wisłą i u stóp Wielkiej Czantorii oraz bogata baza turystyczno-noclegowa (Ustroń noclegi – tutaj) sprawiają, że wakacje w Ustroniu są bardzo popularne wśród osób, szukających wyjątkowego miejsca na spędzenie urlopu wśród zachwycających krajobrazów i pięknych szlaków turystycznych. Głównym wabikiem, który przyciąga do Ustronia wielbicieli pieszych wędrówek oraz sportów zimowych jest górująca nad Ustroniem – Wielka Czantoria.

Wielka Czantoria to najwyższy szczyt Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim (Beskid Śląski- tutaj), a równocześnie szczyt graniczny pomiędzy Polską, a Czechami. Jego wysokość wynosi 995 m n.p.m.. Różnica wysokości między nim, a rozciągającym się u jego stóp Ustroniem sięga 630 m. Szczyt porośnięty jest głównie lasem bukowym oraz świerkowo-jodłowym, z niewielką, miejscową domieszką jawora, jesionu i modrzewia, jego zbocza od strony wschodniej i zachodniej są strome. Na podszczytowych partiach Wielkiej Czantorii, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej, utworzone są rezerwaty przyrody.

Wielka Czantoria od roku 1967 gdy wybudowano na jej stoku kolej linową, krzesełkową, docierającą do polany Stokłosica, zyskała dużą popularność wśród narciarzy i turystów. Z Czantorii rozciąga się przepiękny widok ma panoramę Beskidu Śląskiego, Beskidu Morawsko-Śląskiego, dolinę Wisły, a także na Pogórze Śląskie i Górny Śląsk. Przy sprzyjającej pogodzie widać Zbiornik Goczałkowski, a nawet Żory, Jastrzębie-Zdrój i Rybnik. Po czeskiej stronie szczytu, znajduje się wieża widokowa, z platformą umieszczoną na wysokości 29 m, z której widok zapiera dech w piersiach. Wstęp na nią jest płatny, ale można płacić w złotówkach, więc warto skorzystać z tej atrakcji. Dodatkowo na szczycie znajduje się punkt gastronomiczny oraz sklepik z pamiątkami.

One thought on “Wielka Czantoria – Ustroń”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>