20 grudnia 2016

Przemyśl dla wielbicieli historii wojennej

Posiadające wielokulturową historię miasto nad rzeką San ma do zaoferowania zwiedzającym o wiele więcej niż liczne zabytki i atrakcyjna baza noclegowa. Przemyśl już od początków swojego istnienia pełnił funkcje obronne, a nowsze tego ślady zachowały się do dzisiaj. Aby poznać forty, a także pozostałe zabytki architektury, jakich w mieście nie brakuje, warto zaplanować co najmniej kilkudniowy pobyt i noclegi w Przemyślu [informacje na Przemyśl / baza meteora], bowiem miasto ma niejedno do zaoferowania turystom.

Najważniejszym i najsłynniejszym tego rodzaju zabytkiem jest Twierdza Przemyśl [więcej na Wikipedii]. Rozległy kompleks fortów, których ślady znaleźć można w całym mieście, w roku 1914 należał do trzech największych tego rodzaju stałych umocnień w Europie, obok Antwerpii i Verdun, a jego budowa rozpoczęła się w drugiej połowie XIX wieku. Jako jedyna w tamtym czasie ma za sobą trzy oblężenia, a także 173 skuteczne obrony w odizolowaniu. Po I wojnie światowej zaczęła postępować dewastacja niepotrzebnych już fortów. W roku 1968 zostały uznane za zabytek warty ochrony, a 1997 roku wpisane w Krajowy Program Ochrony i Konserwacji Architektury Obronnej. W trzech kręgach umocnień znajduje się wiele obiektów o niespotykanej dzisiaj konstrukcji.

W Forcie VIII Łętownia, a także w mieszczącym się przy ul. Katedralnej Muzeum Twierdzy Przemyśl można dowiedzieć się więcej na temat historii obiektów. Dzisiaj są chętnie odwiedzane prze wielbicieli tego rodzaju turystyki, można nawet zwiedzać forty, poruszając się oznakowanym szlakiem. Istnieje również Forteczna trasa rowerowa, którą można przebyć przez okoliczne miejscowości za pomocą jednośladu. Umocnieniom Twierdzy Przemyśl towarzyszą również pomniki oraz zabytkowe wojskowe cmentarze. Warto wybrać się z mapą i odnaleźć wszystkie związane z nią obiekty – to niebanalny sposób na spędzenie czasu, a przy tym może się okazać, że nie wystarczy jednego dnia, aby zobaczyć je wszystkie.

Ciekawym obiektem, w którym można zobaczyć historię jak żywą, a mało wciąż znanym jest Schron Kierowania Obroną Cywilną, mieszczący się pod Szkołą Podstawową nr 14, wybudowaną w 1966 roku, jako jedna z tzw. „tysiąclatek”. We wnętrzu schronu, dawniej ściśle tajnego, zobaczyć można oryginalne i odtworzone wyposażenie, takie jak źródła zasilania, sieci łącznościowe, a także pamiątki związane z zimną wojną i Obroną Cywilną w PRL. Opiekujące się obiektem Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D. O.K. zapewnia codzienne zwiedzanie oraz prelekcje i pokazy multimedialne dostosowane do wieku uczestników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>