28 lipca 2016

Polańczyk – pieszo i rowerem

Bieszczady wielu kojarzą się z ucieczką od cywilizacji i długimi pieszymi wędrówkami po mało uczęszczanych szlakach. Jednak są tu takie miejsca, które pozwalają na odpoczynek od zgiełku wielkiego miasta, a jednocześnie nie skazują nas żywienie się jedynie runem leśnym i życie we własnoręcznie zbudowanym szałasie. Co więcej, nie są to miasta odcięte od komunikacji autobusowej oraz pozbawione sklepów i restauracji.

Jednym z dobrych przykładów na to jak pogodzić naturę z cywilizacją, jest Polańczyk. Znajdziemy tu nie tylko bary i restauracje, ale także liczne atrakcje związane z położeniem miejscowości nad Jeziorem Solińskim. Możemy spędzić czas na pływaniu po jeziorze wynajętym rowerem wodnym albo kajakiem. Możemy też pograć w piłkę nożną lub siatkówkę na którymś z boisk.

Nie będziemy mieli także problemu z zarezerwowaniem noclegów w Polańczyku, bo tutejsza baza noclegowa należy do największych w Bieszczadach (wyszukaj nocleg tutaj). Polańczyk jest dobrą bazą wypadową dla tych, którzy uwielbiają wędrówki piesze, ale to także miejsce, z którego rozpocząć można wiele wycieczek rowerowych.

Okolice Jeziora Solińskiego to piękne lasy porastające wzgórza, a bieszczadzkie drogi prowadzą w różne zakamarki tego rejonu, gdzie spotkać możemy się z dziką przyrodą lub historyczną architekturą. Z tego powodu coraz więcej miłośników rowerów wybiera te strony, gdy planuje swoje wakacyjne urlopy. Turyści, którzy lubią piesze wycieczki, zapewne wybiorą się do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, by zaliczyć najpopularniejsze bieszczadzkie szlaki turystyczne.

By dostać się w te okolice trzeba skorzystać z busów, ale sama podróż nie jest długa. Punktem obowiązkowym jest wejście na Tarnicę oraz zobaczenie dwóch najpopularniejszych połonin – Wetlińskiej oraz Caryńskiej. W położonych niedaleko Ustrzykach zwiedzić można także Muzeum Bieszczadzkie. Rowerzyści natomiast mogą wybrać jedną z wielu tras prowadzących wokół Jeziora Solińskiego, gdzie podróż można praktycznie dowolnie zaplanować. Zobaczyć można tu zabytki architektury sakralnej, w tym wiele pięknych drewnianych cerkwi. Warto przy każdej zatrzymać się na dłużej i zobaczyć je nie tylko z zewnątrz, ale także zajrzeć do środka.

One thought on “Polańczyk – pieszo i rowerem”

  1. Iwańczykowie2+2

    Rower to nasz ulubiony środek transportu. W Polańczyku są rewelacyjne trasy dla miłośników dwóch kółek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>