22 lutego 2017

Nieodgadnione miejsca w Sudetach

Na południu Polski położone są dwa pasma górskie. Jednym z nich są Sudety. Leżą one na terenie dwóch państw Polski i Czech. W całych Sudetach znajduje się wiele miejscowości, które warto odwiedzić. Miłośnicy sportów zimowych na pewno dobrze znają Szklarską Porębę (więcej), Jakuszyce. Sudety Środkowe zapewniają wspaniale możliwości do uprawiania turystyki pieszej, a także rowerowej. Jaskinie to raj dla grotołazów. Znaleźć tu można tajemnicze kopalnie, kamieniołomy i miejsca odludne. W miejscowościach uzdrowiskowych kuracjusze mogą podleczyć swoje zdrowie i zregenerować siły. Największą atrakcją Sudetów zachodnich jest przede wszystkim Park Narodowy Góry Stołowe. To co tam można zobaczyć przyprawia o zawrót głowy. Wysokie ściany, urwiska, fantazyjne kształty skałek i labirynty skał. Malownicze wodospady i zakątki, w których ciszę mąci tylko szum potoków i szelest liści. Dodatkowo atrakcyjności Sudetom dodaje fakt, że leża w dwóch państwach. Wzdłuż grzbietów górskich przebiega granica z Czachami. W ostatnich latach otwarto wiele przejść granicznych, których przeznaczeniem jest obsługa ruchu turystycznego.

Baza noclegowa jaką Sudety dysponują jest szeroko rozbudowana i wciąż się rozwija. Powstają nowe pensjonaty i hotele, które zapewniają bogate pakiety noclegowe (Sudety spis), o odpowiednich standardach. Również zaplecze gastronomiczne jest dobrze przygotowane na przyjazd turystów. Poza daniami kuchni regionalnej możemy zamówić dania z praktycznie każdej strony świata. Koniecznie trzeba wybrać się, by obejrzeć kościół Wang w Karpaczu. Budynek ten został przeniesiony z Norwegii. W drewnie zostały wyrzeźbione twarze wikingów i smoki ze skrzydłami. Nigdzie więcej w Polsce nie zobaczymy takiej budowli o charakterze sakralnym. Cały budynek został wybudowany z sosnowych bali mocno nasączonych żywicą. Do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa. Zdobienie świątyni jest naprawdę wyjątkowe. Tajemnicze pismo runiczne i oryginalne rzeźby tworzą niesamowity klimat. Już samo to, że wybudowany w Norwegii stoi teraz w polskich górach jest niezwykłe i interesujące.

Ciekawym, chociaż przyprawiającym o dreszcze niektórych zwiedzających miejscem jest kaplica czaszek w Czermnej. Wszystkie jej ściany wyłożone zostały ludzkimi czaszkami. 3 tysiące kości i czaszek przypomina o ofiarach wojen i epidemii chorób zakaźnych. Warto odwiedzić takie miejsca i poczuć dreszczyk emocji, który zwiedzaniu na pewno będzie towarzyszył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>