6 sierpnia 2016

Kapliczka św. Kingi w Krościenku nad Dunajcem

Odwiedzając Krościenko nad Dunajcem, urokliwą wioskę u stóp Pienin, można być pewnym, że czas tam spędzony, będzie wyjątkowo udany, a to za sprawą licznych atrakcji jakie oferuje nam ta miejscowość. Na nocleg tutaj warto wybrać się jeśli szukamy bazy wypadowej na górskie szlaki, dobrego miejsca na aktywny zimowy wypoczynek czy też chcemy zobaczyć zabytkowe budowle (zobacz spis noclegów). Jedną z architektonicznych ciekawostek Krościenka jest kapliczka świętej Kingi, znajdująca się na zielonym szlaku turystycznym, wiodącym z Krościenka na Przełęcz Sosnów, przy Ociemnym Potoku (poniżej doliny Ociemne). Data wybudowania kapliczki nie jest znana, jednak już od początku XIX wieku, kapliczka była zaznaczana na mapach. Jak głosi legenda, kapliczka zostało postawiona jako wynagrodzenie za nieudzielenie św. Kindze pomocy, przez mieszkańców Krościenka, podczas jej ucieczki przed Tatarami do Zamku Pienińskiego. W miejscu gdzie postawiona jest kapliczka, do 1861 wypływało źródełko, które miało powstać z gorzkich łez św. Kingi, wypłakanych z żalu nad niegodziwością mieszkańców wioski. Woda z tego źródła miała ponoć lecznicze właściwości, a szczególnie leczyła choroby oczu. Źródełko zanikło na skutek prac prowadzonych przy budowie drogi z Krościenka do Szczawnicy.

Kapliczka, znajduje się na kamiennej podmurówce, w jej wnętrzu wypisane są patriotyczne wiersze Gorzkowskiego, pochodzące z około 1900 roku. Na ścianie frontowej widnieje napis: „Na chwałę Bogu, pomyślność ludu, opamiętanie wrogów”. Kapliczka była odnawiana w roku 1905 i 1949.

One thought on “Kapliczka św. Kingi w Krościenku nad Dunajcem”

  1. Mama dwójki szkrabów

    Krościenko to idealne miejsce na spokojne, rodzinne wakacje! Pieniny są piękne i z dzieciakami jak najbardziej można się w nie wybrać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>