1 listopada 2016

Kamienice ormiańskie w Zamościu

To bynajmniej nie przypadek, że Zamość w województwie lubelskim cieszy się tak wielkim zainteresowaniem ze strony turystów z różnych regionów naszego kraju. Nie zapominajmy, że chodzi o słynną „perłę renesansu”. To właśnie w Zamościu możemy podziwiać wiele zabytków architektury renesansowej, które naprawdę robią niesamowite wrażenie na odwiedzających miasto. Oczywiście w mieście znajdują się także zabytki z innych epok. Można tutaj wymienić chociażby manierystyczno-barokowe kamienice ormiańskie, które znajdują się przy przepięknym Rynku Wielkim w Zamościu. Także i dzisiaj przepiękne kamienice ormiańskie w Zamościu robią duże wrażenie na odwiedzających. Chodzi o bardzo stare budynki. Jeszcze założyciel miasta Jan Zamojski przyznał część miasta Ormianom. Już w XVIII wieku zbudowali oni w północnej części rynku rząd charakterystycznych kamieniczek, które także i dzisiaj zaliczają się do największych atrakcji miasta. Łatwo to wytłumaczyć. Słynne zamojskie kamieniczki są bardzo dekoracyjne i już na pierwszy rzut oka wzbudzają zainteresowanie. Po prawej stronie ratusza znajduje się pięć kamienic, które są wyjątkowo bogato zdobione. Pokryte są nie tylko ozdobnymi ornamentami, ale także fryzami oraz płaskorzeźbami. W tym miejscu warto podkreślić, że kamieniczki mają swój historyczny wygląd. A to dzięki renowacji, którą przeprowadzono w latach siedemdziesiątych XX wieku. Każda z ormiańskich kamieniczek przy rynku ma swój określony kolor oraz nazwę. Przykładowo mamy tutaj: zieloną kamienicę Wilczkowską, żółtą kamienicę Pod Madonną, czerwoną kamienicę Pod Aniołem, niebieską kamienicę Pod Małżeństwem oraz ciemnożółtą kamienicę Rudomiczowską.

Poza tymi pięcioma kamienicami ormiańskimi przy zamojskim rynku znajdują się również inne budynki, które znajdowały się w posiadaniu Ormian. Są to chociażby budynki we wschodniej części rynku, które leżą pomiędzy ulicami Grodzką i Ormiańską. Obecne w kamienicach ormiańskich 24 do 30 znajduje się Muzeum Zamojskie – bardzo ciekawy obiekt dla turystów.

Zamość jest miastem dość popularnym wśród turystów. Dlatego też dobrze byłoby odpowiednio wcześnie zaplanować pobyt tutaj. Przydatna może okazać się aktualna baza noclegowa w internecie (baza Meteor). Z pomocą takich stron można znaleźć noclegi różnego typu, które powinny odpowiadać osobom o różnych preferencjach oraz różnych możliwościach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>