31 grudnia 2016

Historia Dusznik-Zdroju

Duszniki Zdrój to miasto uzdrowiskowe mieszczące się w Kotlinie Kłodzkiej w województwie dolnośląskim. Po niemiecku nazwa miejscowości to Bad Reinerz, a po czesku Dušníky. Leżą one w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, pomiędzy górami Orlickimi i górami Bystrzyckimi i zajmują obszar 22,28 km². Turyści bardzo chętnie przyjeżdżają tu, by poznać ciekawą historię tego rejonu. Sezon, w którym w uzdrowisku jest na prawdę dużo ludzi to lato i zima. Ważne jest by pamiętać o rezerwacji parę tygodni przed planowanym urlopem. Na przełomie X i XI wieku wzniesiono na wzgórzu Gomoła drewnianą wartownię strzegącą przełęczy „Polskie Wrota”. Później w miejscu wartowni zbudowano zamek złożony z zabudowań i 30-metrowej wieży. Należał on do właścicieli okolicznych dóbr – rodu Panowiców. Ich teren obejmował dzisiejsze Duszniki, Lewin Kłodzki i 21 wsi.

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1324 roku. W 1346 roku Duszniki otrzymały prawa miejskie na prawie niemieckim z powodu należności do Prus. Zyski czerpai z handlu i składu towarów z Czech. Podczas wojen religijnych zamek opanowali husyci i zostawili tam swoją załogę. Opuścili go w 1560 roku i stary obiekt zaczął popadać w ruinę. Z Zamku Homole pozostało dzisiaj tylko fragment wieży i muru. Pod koniec XVI wieku Duszniki zaczęły się gwałtownie rozwijać. Poszedł do przodu handel, tkactwo, papiernictwo oraz na krótko hutnictwo. Wzniesiono murowany kościół, w 1584 roku ratusz, zaś w 1605 młyn papierniczy. Ten gwałtowny rozwój wstrzymała wojna 30-letnia. Ponowne odrodzenie nastąpiło w drugiej połowie XVII wieku.

Duszniki Zdrój stały się ważnym ośrodkiem tkactwa, papiernictwa i handlu suknem oraz uzdrowiskiem. 17 sierpnia 1669 roku w drodze do Francji po abdykacji, odwiedził je były król Polski Jan Kazimierz. W XV wieku pojawiły się pierwsze wzmianki o źródle leczniczym „Zimny Zdrój”, ale dopiero w 1748 roku przeprowadzono pierwsze badania. W 1769 roku wody „Zimnego Zdroju” zostały wpisane na listę uzdrowisk Prus. W 1797 roku odkryta drugie –  „Ciepły Zdrój” obecnie pod nazwą „Pieniawa Chopina”. W 1817 roku odkryto trzecie – „Źródło Ulryki”, obecnie znane jako „Jan Kazimierz”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>