31 lipca 2016

Czas poszukiwaczy zaginionych skarbów w Grzybowie

Współczesna archeologia jest przekonana, że ziemia i piaski odkryły przed ludźmi dopiero 2% skarbów minionych cywilizacji – pozostała ich część nadal mocno się skrywa przed ludzkim wzrokiem i zasięgiem ręki. Skarby potrafią spędzać sen z powiek ich poszukiwaczom, przy czym najlepiej będzie, jeśli tematem zajmować się będą nie tylko archeologowie, ale i pasjonaci, którzy będą wiedzieli jak ze znaleziskiem postąpić zgodnie z przepisami prawa.

Jednym z najbardziej enigmatycznych skarbów jest skarb znaleziony w 1877 roku przez robotników, którzy trudnili się wydobywaniem torfu na obszarze dzisiejszego nadbałtyckiego Grzybowa. Znaleźli oni złote monety z pochodzące z różnych wieków, przy czym najstarsza z nich pochodziła z czasów perskiego króla Chronos’a II (VI/VII wiek). Żądza złota oraz bieda sprawiły, że robotnicy rozkradli monety – przy czym w jakimś stopniu udało się je odzyskać i ulokować w muzeum. Niemieckie źródła podają, że skarb ponownie zaginął podczas II wojny światowej, a do dnia dzisiejszego nikt go nie odnalazł. Nikogo zatem nie powinno dziwić pytanie w czyim posiadaniu są złote monety oraz co jeszcze może kryć torfowisko. Przypuszcza się, iż przez okolice Grzybowa przebiegała mniejsza i mniej znacząca odnoga Bursztynowego Szlaku, która jednak mogła pozostawić po sobie swoiste pamiątki – może któryś z kupców z Imperium Romanum pozostawił gdzieś w lesie jakiś skarb?

Grzybowo może poruszać wyobraźnię ludzi, którzy są ciekawi zaginionych majętności z minionych dziejów, przy czym warto zauważyć, że o wielu z nich ludzkość może nie mieć żadnej wiedzy, a ich odkrycie będzie wielką niespodzianką.  Letnisko przyjmuje przyjezdnych od 1906 roku, kiedy to Ferdynand Grisser poczynił starania o utworzeniu kąpieliska. Powstało w 1910 roku, a w 1937 roku miejscowość pobiła rekord w ilości gości – na wakacje zjechało tysiąc dwieście osób. Współczesna baza noclegowa jest bardzo dobrze rozbudowana (kliknij >>Meteor noclegi w Grzybowie) – miejscowa ludność jest nastawiona na turystykę i stara się spełniać wszelkie możliwe oczekiwania turystów. Z wyżywieniem nie będzie problemu – znakomicie zorganizowane punkty gastronomiczne zadbają o apetyty wszystkich ludzi, chętnych w szczególności na dania z ryb bałtyckich. Odpoczynek w letnisku będzie bardzo spokojny, chyba że ktoś dokona odkrycia zaginionego skarbu.

One thought on “Czas poszukiwaczy zaginionych skarbów w Grzybowie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>