10 stycznia 2017

Barokowe serce Polski – Słupsk

Słupsk to ciekawe i atrakcyjne miasto, liczące niespełna sto tysięcy mieszkańców w województwie pomorskim. Miejscowość może pochwalić się bogatą i długą historią, gdyż niegdyś była siedzibą książąt pomorskich. Słupsk jest kojarzony przede wszystkim z położeniem w pobliżu Morza Bałtyckiego. I rzeczywiście, gdyż do piaszczystych, pięknych, polskich plaż dzieli nas około osiemnaście kilometrów. Jednak to miasto to przede wszystkim solidna kolebka polskiej historii i kultury. Pozostałości średniowiecznych murów obronnych, pochodzących z czternastego wieku to częsty widok w Słupsku.

Prawdziwymi perłami gotyku są miejscowe obiekty sakralne. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim Kościół Najświętszej Marii Panny z ciekawą krzywą wieżą, kościół Świętego Jacka, Kościół Świętego Ottona. Równie pięknie i okazale prezentuje się budynek Biblioteki Miejskiej. Jednym z najsłynniejszych zabytków architektonicznych są słynne Bramy Miejskie. Wzniesione na przełomie czternastego i piętnastego wieku, konstrukcje z czerwonej cegły w stylu barokowym to wspaniała pamiątka i dziedzictwo tegoż nurtu artystycznego. Do naszych czasów zachowały się dwie bramy: Młyńska oraz Nowa Brama. Pierwsza z nich zawdzięcza swoją nazwę sąsiedztwie z młynem wodnym. Dzięki gruntowemu odrestaurowaniu obecnie znajdują się w niej pracowanie konserwatorskie Muzeum Pomorza Środkowego.

Jednym z bardziej interesujących zabytków jest Baszta Czarownic, w której obecnie mieście się popularna galeria sztuki. Konstrukcja została wzniesiona już w piętnastym wieku. Niezwykle ciekawa jest historia tego budynku, który około dwieście lat od wybudowania został zamieniony w więzienie dla kobiet, posądzonych o czary i magię. Stąd też zabrała się nazwa – „Baszta Czarownic”. Niewiasty były torturowane tak długo, dopóki nie przyznały się do swojej winy. Gdy już to uczyniły spotykała je okrutna kara – spalenie na stosie.

Słupsk to prawdziwa perełka baroku. Miasto jest celem wielu wycieczek edukacyjnych oraz wypoczynkowych. Z myślą o turystach powstała urozmaicona infrastruktura noclegowa, która zadowoli zarówno osoby, które nie chcą przepłacać za nocleg, jak i takie, które pragną odpocząć w królewskim luksusie, jaki gwarantuje wiele obiektów, mieszczących się w odrestaurowanych, zabytkowych budynkach. Słupsk to z pewnością miejsce godne odwiedzenia. Pokochają je pasjonaci sztuki i historii, jak i ci, dla których kontakt z historią nie jest ulubioną formą spędzania czasu. Słupsk doskonale łączy tradycję z nowoczesnością, co czynie jest niezwykle atrakcyjnym i kulturowym miejscem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>