15 października 2016

Atrakcje nieopodal Kościeliska

Kościelisko to duża podhalańska wieś, która mieści się nieopodal Zakopanego. Jest ona zatem doskonałą bazą wypadową do wycieczek w góry. Jeśli chcemy spędzić urlop w spokojnym miejscu, najlepiej poszukać bazy noclegowej właśnie tutaj. Dawna nazwa miejscowości to Polany – która do dziś funkcjonuje w języku potocznym. Wywodzi się ona od dawnych osad pasterskich, nazywanych polanami, które wchodzą w skład wsi – jako osiedla. Jest ich aż dwadzieścia jeden. Liczne pensjonaty oraz prywatne kwatery zaś przyjmują gości i zapewniają im komfortowe noclegi w tym urokliwym miasteczku (katalog miejsc do spania: ).

Kościelisko kojarzy się przede wszystkim z Doliną Kościeliską – która jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach Wschodnich. Według legendy, tą właśnie doliną przed Szwedami uciekał król Jan Kazimierz – a trasę jego ucieczki nazwano na pamiątkę Drogą Królewską. Na szczęście dziś nie musimy przed nikim uciekać – możemy całkiem spokojnie pospacerować i pozachwycać się tutejszymi widokami. Turyści bardzo chętnie wybierają tę dolinę jako cel wypraw. Kiedy już jesteśmy w Tatrach, powinniśmy również zobaczyć inną, jeszcze bardziej słynną – Dolinę Pięciu Stawów. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w niej pięć urokliwych jezior o charakterze polodowcowym. Wyglądają one przepięknie o każdej porze roku i nawet w sezonie letnim przyciągają tłumy turystów. Warto wybrać się także do najdłuższej i największej w polskich Tatrach – Doliny Chochołowskiej. Jeśli będziemy chcieli pokonać całą trasę, bądźmy przygotowani na dziesięciokilometrową wędrówkę. Jeśli nie jesteśmy w stanie przejść całej drogi, możemy ją zakończyć lub zrobić sobie przerwę w schronisku PTTK, które znajduje się około 6,5 kilometra od wlotu doliny. Po dolinach czas na szczyty. Jednym z nich jest Giewont, który według legendy ma kształt śpiącego rycerza. Kolejnym słynnym szczytem Tatr jest bez wątpienia Kasprowy Wierch. W jego przypadku możemy skorzystać nie tylko z ciekawych podejść czy też podziwiać okolicę w trakcie przejażdżki kolejką linową, ale również wybrać się na stok narciarski i jeśli pogoda dopisze pojeździć na nartach lub snowboardzie. Stoki narciarskie są oczywiście otwarte dla turystów i przez wiele miesięcy w roku znajduje się na nich śnieg. Kościelisko jest zatem bardzo atrakcyjnie położoną miejscowością, z której możemy się wybrać do wielu pobliskich, niezwykle interesujących miejsc w Tatrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>