20 września 2016

Atrakcje Łeby – ruchome wydmy

Łeba, miejscowość leżąca na wybrzeżu Bałtyku, od lat uważana jest za szczególnie atrakcyjne miejsce do spędzenia tu letnich wakacji. W sezonie, do dyspozycji turystów jest sporo rozmaitych typów noclegów []. W zależności od tego, z jakim standardem ma się do czynienia może być to 4-gwiazdkowy hotel bądź prywatna kwatera. Co przyciąga tu tak wielu gości?

Z pewnością miejscowe atrakcje takie jak ciekawe ekspozycje, wystawy i muzea, liczne obiekty sportowe, interaktywne prezentacje edukacyjne i parki rozrywki. Piękne plaże i pobliski Słowiński Park Narodowy wabią tu także miłośników niezwykłej przyrody, której najsłynniejszy element stanowią wyniosłe, ruchome wydmy.

Przed zwiedzaniem rezerwatu warto zajrzeć najpierw do oficjalnego Muzeum Przyrodniczego w pobliskiej Rąbce. Tutaj ciekawe prezentacje pomogą dowiedzieć się jak powstały wydmy i jak tworzył się na nich charakterystyczny ekosystem, zamieszkany przez niezwykłe gatunki roślin i zwierząt. Dzięki zdjęciom i plakatom goście nauczą się także rozpoznawać fascynujące gatunki flory porastającej wydmy oraz dowiedzą się, w jaki sposób pomagają one w stabilizacji tych struktur.

Wyedukowani na temat wydm turyści mogą już wybrać się na zwiedzanie słynnych ruchomych piasków w Łebie, które na pierwszy rzut oka przywodzą na myśl raczej afrykańską Saharę niż polskie wybrzeże. Corocznie przybywa tu ponad trzysta tysięcy zwiedzających, którzy ciągną tu, aby zobaczyć wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Najbardziej znane wzniesienie na terenie tego rezerwatu to wysoka na około 30 metrów Góra Łącka. Na jej południowym stoku można zobaczyć martwy las, który został zasypany przez wędrujące piaski. Przemieszczanie się wydm to niezwykle intrygujące zjawisko, które jednakże prowadzi niekiedy do zaanektowania przez piasek użytecznych terenów, oraz do spłycania ujść portowych, które z związku z tym wymagają regularnej konserwacji. Zwiedzający powinni pamiętać o pozostaniu na terenie wyznaczonych ścieżek i punktów obserwacyjnych, aby uniknąć uszkadzania wrażliwych struktur przyrodniczych.

Ta urocza miejscowość z bogatą bazą rozrywkową przyciąga co roku wielu chętnych. Łeba jest w stanie zapewnić im wiele sposobów aktywnego spędzania czasu, od wizyt w parkach rekreacyjnych, poprzez zwiedzanie edukacyjnych wystaw interaktywnych lub przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>